Det var nerve, trøkk og temperatur på Bryne stadion lørdag kveld – og da røykte regnet tvers over Jæren mens publikum holdt pusten helt til det siste. Etter en kamp med svingninger som et vindkast over Frøylandsvatnet, endte det hele 2–2 mellom Bryne og Rosenborg.
Det var kampen som skulle være den «enkleste» av de fire neste for Bryne – og det sier kanskje sitt når det betyr å møte et Rosenborg-lag med to tap på rappen. Viking, Brann og Bodø/Glimt står nemlig på menyen videre. Men først skulle trønderne på besøk – og det ble en kveld som hadde det meste.
Bryne kom ut av startblokkene som om det var siste kamp for sesongen. Allerede etter tre minutter tvang Heine Åsen Larsen Rosenborg-keeperen til en kvalifisert redning, og hjemmelaget jaget videre som en flokk sultne måker på Obrestad.
Men i fotball er det ofte den som ikke scorer, som får svi. For etter en halvtimes spill fikk Rosenborgs Dávid Ďuriš stå helt alene på bakre stolpe – og derfra bommer du ikke. 0–1, mot spillets gang, og et Bryne-lag som plutselig så ut som om noen hadde slått av lyset.
Rosenborg fikk selvtillit, men heldigvis ingen flere mål før pause.
Etter hvilen våknet Bryne til liv igjen. De rødhvite presset høyt, vant dueller og skrudde opp trykket. Da Rosenborg-keeperen ble liggende etter en corner, gikk tida – og tålmodigheten på tribunen – fort.
Men den som venter på noe godt, vet du …
På den påfølgende corneren ble det full forvikling i Rosenborg-forsvaret. Innlegget ble stusset først én gang, så én gang til – som en flipperspillkule på ville veier – før ballen til slutt traff Nemcik i hofta og snek seg forbi sin egen keeper. 1–1!
Stadion eksploderte i latter, lettelse og jubel. Det var kanskje ikke vakkert, men på Jæren teller det like mye når motstanderen gjør jobben for deg.
Bryne fikk blod på tann og presset på for mer. Men som i første omgang – akkurat da jærbuene hadde momentum, slo trønderne tilbake. Hvem andre enn Dávid Ďuriš igjen, med en klinisk avslutning i hjørnet. 1–2, og stillheten la seg som et teppe over tribunene.
Men kampen var langt fra over. Etter et langt opphold tidligere i omgangen, ble det lagt til hele tolv minutter – og Bryne hadde både tid og tro.
Og tro, det har vi på Jæren.
Et drøyt minutt på overtid slo Alfred Scriven et presist innlegg, og der dukket Duarte Moreira opp som troll av eske. Pang! Rett i nettet – og 2–2!
Stadion eksploderte. Fra dyp frustrasjon til full eufori på sekunder. Det var jærsk jubel slik bare en overtidsscoring kan framkalle den – og poenget kan vise seg gull verdt når regnskapet skal gjøres opp i november.
Etter kampen var trener Kevin Knappen fornøyd med moral, men klar på at laget fortsatt har mer å gå på.
– Vi viser karakter og nekter å gi opp. Det er utrolig sterkt å komme tilbake to ganger mot Rosenborg. Dette poenget kan bli viktig, sa han etter kampen.
Med det står Bryne fortsatt på 25 poeng etter 25 kamper, fortsatt på kvalikplassen – men med liv i håpet, kampånd i kroppen og et snev av momentum før det virkelig tøffe kampprogrammet fortsetter.
Neste stopp: Jåttåpåttå. Der skal det kjempes, løpes – og forhåpentligvis feires. For selv på bortebane er det lov å håpe på litt jærsk magi!






