Bryne reiste til Marienlyst med håp om å slå tilbake etter fadesen mot Raufoss. Oppgaven kunne knapt blitt tøffere. På motsatt banehalvdel ventet et Strømsgodset-lag som hadde gjort hjemmebanen til et lite fort i årets OBOS-liga.
Men jærbuene kom ikke til Drammen for å beundre tabelltoppen.
Fra start viste Bryne at de hadde lagt skrekkforestillingen på Raufoss bak seg. De gikk offensivt til verks, sto høyt i banen og lot ikke serielederen få dominere slik mange kanskje hadde forventet. Moreira testet skuddfoten tidlig, og Bryne virket både mer aggressive og langt mer organiserte enn i forrige kamp.
Samtidig fikk bortefansen et lite hjertestopp da Hermansen plutselig gikk i bakken uten kontakt. Heldigvis kunne han fortsette, til stor lettelse for de tilreisende fra Jæren.
Første omgang utviklet seg til å bli langt jevnere enn tabellen skulle tilsi. Strømsgodset sleit overraskende mye med å skape noe særlig mot et Bryne-lag som jobbet knallhardt i begge retninger. Da vertene først kom til en stor mulighet mot slutten av omgangen, svarte Bryne nesten umiddelbart med kampens kanskje største sjanse.
Strunck kom seg fri inne i feltet og fikk slått inn foran mål i en hektisk situasjon. Der dukket Sødal opp og fikk avsluttet fra kort hold, men Godset-keeperen reddet mesterlig og hindret det som fort kunne blitt Bryne-ledelse. I det øyeblikket kjente nok mange jærbuer at dette faktisk kunne bli kvelden der serielederen skulle få seg en smell.
Og for en gangs skyld kunne Bryne gå til pause med følelsen av å være fullt på høyde med motstanderen. Ørjan Heiberg virket også godt fornøyd i pausepraten og mente laget manglet bare “det siste lille”. Den analysen skulle vise seg å være ganske treffende.
For etter hvilen fortsatte Bryne å yppe seg. Strunck var nær med et skudd som sneik seg utenfor, og Scriven hadde også en stor mulighet da kampen bølget fram og tilbake.
Men så kom øyeblikket som skiller topplag fra lag som kjemper lenger nede på tabellen.
Mens Bryne måtte jobbe hardt for hver eneste sjanse, trengte Godset bare ett lite glimt av kvalitet. Herman Stengel tok ansvar fra langt hold og hamret ballen opp i krysset fra rundt 25 meter. Et skudd selv ikke de Boer i sine lengste hansker kunne gjort stort med.
Plutselig sto Bryne der igjen med den velkjente følelsen: En god prestasjon, mange sjanser – og null poeng.
Det positive var likevel at Bryne nektet å gi opp. Heiberg kastet innpå både Jonassen, Svindland, Åmot Lye og Eike Østrem i jakten på utligning. Hay fikk også en gyllen mulighet etter corner mot slutten, men avslutningen manglet den nødvendige presisjonen.
Dermed endte det med et surt 1–0-tap mot serielederen.
Og kanskje var dette nettopp den typen kamp som gjør nederlaget ekstra frustrerende. For Bryne var absolutt med på notene. Faktisk kunne de fort ledet både 1–0 og 2–0 før Godsets kanonkule kom seilende inn i krysset.
Likevel må det sies: Dette var et klart steg i riktig retning sammenlignet med det som ble levert på Raufoss. Innsatsen, strukturen og energien var tilbake. Nå handler det om å omsette gode perioder og store sjanser til poeng.






